Open Show Results – 19th Jan 2014.

Judges: Breed - Mandy Clements. Obedience - Robin Arblaster.

Best Dog & BIS

Ch. Amazon Eldorado At Whizzbean JW ShCM

Reserve Best Dog, Best Puppy Dog & BPIS

Jojavik Midnight Express

 

Best Bitch, Reserve Best In Show, Best Opposite Sex

& Best Veteran In Show

Ch. Janzins Jamelia JW ShCM

Reserve Best Bitch

Mianna's Cracklin Rose At Luftez

Best Puppy Bitch & RBPIS

Supeta's Spells Trouble

 

Best Obedience Partnership

Julie West & Mikjulora's Crysla

Class 1 Minor Puppy Dog (2)

1 Martifers Pot Noodle

2 Jarjarjinx Thunderball

 

Class 2 Puppy Dog (4, 1)

1 Jojavik Midnight Express

2 Martifers Pot Noodle

3 Remesca's Rosinni

 

Class 3 Junior Dog (1,1)

 

Class 4 Yearling Dog (3,1)

1 Amazon Russian Roulette with Philmont JW

2 Monarkle Ramzo Bamzo

 

Class 5 Novice Dog (1)

1 Martifers Pot Noodle

 

Class 6 Graduate Dog (1,1)

 

Class 7 Post Graduate Dog (1)

1 Zeloviak Endeavour JW

 

Class 8 Limit Dog (8)

1 Freelance Collateral

2 Jarjarjinx True Grit

3 Lebakker Tymur Taraz At Heathwaen

 

Class 9 Open Dog (5,1)

1 Ch Amazon Eldorado AtWhizzbean JW ShCM

2 Ashlain Makriammos JW ShCM

3 Ottia Captain Barbossa

 

Class 10 Veteran Dog (1,1)

Class 11 Minor Puppy Bitch (2)

1 Martifers French Conexion

2 Zeloviak Evolution 

 

Class 12 Puppy Bitch (7)

1 Supeta's Spells Trouble

2 Jojavik Poison Ivy

3 Remesca's Rive Gauche

 

Class 13 Junior Bitch (4)

1 Mianna's Cracklin Rose At Luftez

2 Felxor Issabella At Tomar

3 Newfords Caught In The Act At Martifers

 

Class 14 Yearling Bitch (1)

1 Remesca's Vida Loca JW

 

Class 15 Novice Bitch (4)

1 Jojavik Constanzia

2 Remesca's Rive Gauche

3 Martifers French Conexion

 

Class 16 Graduate Bitch (1,1W)

1 Mianna's Cracklin Rose At Luftez

2 Zeloviak Atlantis At Whizzbean

 

Class 17 Post GraduateBitch (7,3)

1 Kodam Full Stop JW ShCM

2 Izralight Queen Of Hearts

3 Dronski Adele At Lintoya

 

Class 18 Limit Bitch (2)

1 Jarjarjinx Pokerface

2 Lateagain Sassperella Star At Shalisa

 

Class 19 Open Bitch (4,1)

1 Jojavik Molly Mobster JW ShCM

2 Ashlain Kazaviti JW ShCM

3 Amazon Bad Romance

 

Class 20 Veteran Bitch (5,1)

1 Ch Janzins Jamelia JW ShCM

2 Heathwaen's Dream Machine

3 Doberway Chickasaw ShCM

Class 21 Special Pre-Pre-Beginners (7,3)

1 Mikjulora's Crysla

2 Mianna's Cracklin Rose At Luftez

3 Miss Millington

 

Class 22 Special Pre-Beginners (7,1) 

1 Remesca's Vida Loca JW

2 Miss Millington

3 Izralight Queen Of Hearts 

 

Class 23 Special Beginners (3,1)

1 Mikjulora's Crysla

2 Lebakker Tymur Taraz At Heathwaen

 

Class 24 Special Novice (4,1)

1 Trojanteam Icon Von Sizlin

2 Mikjulora's Crysla

3 Lebakker Tymur Taraz At Heathwaen

 

Class 25 Special Class A (0)

Club Officers

Chairman & Club PRO

Darren Young

 

Secretary, Show Manager,
Club BEC & JSC Rep

Yvonne Cox

 

Vice Chairman, Ass. Show Manager
Ass. Club BEC, Newsletter Editor & JSC Rep
Spencer Houghton

 

Treasurer, Joint Health &
Educational Events Coordinator

Sue Houghton

 

Committee

Membership Secretary

Rosemarie Thouless


Joint Health Coordinator
Paul Andre​

Catering Manager
Carol Tinsley

 

Trophy Steward &
Joint Events Coordinator
Michelle Adams

Our Venues

Copyright © 2019 Birmingham & District Dobermann Club. Created by Darren Young