Open Show Results – 26th January 2020

Judge: Breed - Tina Reid                             

Best Dog & BIS

Ch Korifey Dark Knight JW ShCM

Reserve Best Dog

Supeta's Witchkraft
Best Puppy Dog & BPIS
Korifey Ivan
 

Best Bitch & RBIS

Cara Iz Zoosfery For Korifey JW (Imp)

Reserve Best Bitch 

Supeta's Whole Lotta Rosie With Sharhyste JW

Best Puppy Bitch & RBPIS

Korifey Oksana
 

 

Best Veteran In Show

Izralight Sugababe JW ShCM

Class 1 Minor Puppy Dog (1)
1.  Korifey Ivan

Class 2 Puppy Dog (1)
1.  Manzart War Emblem

Class 3 Junior Dog (1,1)

Class 4 Yearling Dog (2,2)

Class 5 Novice Dog (0)

Class 6 Graduate Dog (0)
 

Class 7 Post Graduate Dog (3,1)

1.  Nerak Wot A Dream
2.  Zeloviak Invictus With Whizzbean


Class 8 Limit Dog (1,0)

1.  Supeta's Witchkraft

Class 9 Open Dog (6,2)
1.  Ch Korifey Dark Knight JW ShCM
2.  Ch Korifey Amulet JW ShCM
3.  Shalissa's Siriusly Costly (AI) JW Bel Jun Ch

Class 10 Veteran Dog (3,1)
1.  Amazon Russian Roulette With Philmont JW
2.  Zeloviak Endeavour JW

Class 11 Minor Puppy Bitch (2,0)
1.  Viemar Jacblak With Khaneve
2.  Nerak Rewrite The Stars
 

Class 12 Puppy Bitch (3,0)

1.  Korifey Oksana
2.  Nerak Rewrite The Stars
3.  Shalissa's Holy Smoke At Jesnah
 

Class 13 Junior Bitch (1,0)

1.  Supeta's Whole Lotta Rosie With Sharhyste JW
 

Class 14 Yearling Bitch (3,0)
1.  Cara Iz Zoosfery For Korifey JW (Imp)
2.  Amazon Elixir For Monarkle
3.  Wintablizzard Runnin Deep


Class 15 Novice Bitch (2,0)
1.  Nerak Rewrite The Stars
2.  Shalissa's Holy Smoke At Jesnah
 

Class 16 Graduate Bitch (0)


Class 17 Post GraduateBitch (3,0)

1.  Korifey Black Swan At Nolatari JW
2.  Supeta's Put A Spell On You
3.  Aritaur On A Mission To Philmont JW
 

Class 18 Limit Bitch (4,1)

1.  Sherrebenca Magic Potion
2.  Jojavik Modesty Blaise
3.  Izralight Firedancer JW ShCM

Class 19 Open Bitch (6,4)

1.  Supeta's Phoenix For Kalvadene JW ShCM
2.  Ashlain Trypiti JW ShCM

Class 20 Veteran Bitch (2,0)

1.  Izralight Sugababe JW ShCM
2.  Remesca's Vida Loca JW ShCM

Club Officers

Chairman & Club PRO

Darren Young

 

Secretary, Show Manager,
Club BEC & JSC Rep

Yvonne Cox

 

Vice Chairman, Ass. Show Manager
Ass. Club BEC, Newsletter Editor & JSC Rep
Spencer Houghton

 

Treasurer, Joint Health &
Educational Events Coordinator

Sue Houghton

 

Committee

Membership Secretary

Rosemarie Thouless


Joint Health Coordinator
Paul Andre​

Catering Manager
Carol Tinsley

 

Trophy Steward &
Joint Events Coordinator
Michelle Adams

Our Venues

Copyright © 2019 Birmingham & District Dobermann Club. Created by Darren Young