Open Show Results – 17th Jan 2016.

Judges: Breed - Mrs Sue Hewart-Chambers. Obedience - Bob Faville.

Best Dog & BIS:

Ch/Ir Ch Jojavik Midnight Express JW ShCM
Res. Best Dog: 

Lebakker Tymur Tarz At Heathwaen ShCM
Best Puppy Dog & BPIS: 

Ottia Uptown Funk At Kaistart 
 

Best Bitch, RBIS & BOS: 

Zeloviak Atlantis At Whizzbean
Res. Best Bitch: 

Supeta In Yer Dreams With Kyricia
Best Puppy Bitch & RBPIS: 

Ruzuna Fabulous Frankie (TAF) 
 

Best Veteran & Best Obedience Partnership:
Heathwaen’s Dream Machine

Minor Puppy Dog (3)
1 Aritaur Jamaica Me Crazy at Nolatari

2 Dobshangrila Ronaldo

3 Ashlain Sotiros

 

Puppy Dog (2,1)
1 Aritaur Jamaica Me Crazy at Nolatari

Junior Dog (2)
1 Jojavik Bulletproof Bomb

2 Layton’s Ottia Uptown Funk at Kaistart (BPD, BPIS)

Yearling Dog (1)
1 Jojavik Bulletproof Bomb

Post Graduate Dog (3,2)
1 Monarkle Gypsey Pistolero

Limit Dog
1 Nerak American Idol JW ShCM

2 Zeloviak Endeavour JW

Open Dog (5)
1 CH/IR CH Jojavik Midnight Express JW ShCM, BD, BIS 

2 Lebakker Tymur Taraz at Heathwaen ShCM, RBD

3 Ch Jojavik Elite Mafia

 

Veteran Dog (3,1)
1 Ch Amazon Eldorado at Whizzbean JW ShCM

2 Meredith’s Supeta’s Got a Feeling

Minor Puppy Bitch (4)
1 Ruzuna Fabulous Frankie (TAF) (BPB, RBPIS)

2 Remesca’s Gone Platinum at Dabells

3 Ashlain Trypiti

 

Puppy Bitch (2)
1 Ottia Maleficent

2 Dobshangrila Rebellion

 

Junior Bitch (2)
1 Supeta In Yer Dreams with Kyricia (RBB)

2 Jojavik Penelope Pitstop JW

Yearling Bitch (1)
1st Ralph’s Kodam Black Swan

Novice Bitch (2)
1 Dobshangrila Rebellion

2 Remesca’s Gone Platinum at Dabells

 

Post Graduate Bitch (2,1)
1 Zeloviak Evolution

Limit Bitch (9)

1 Zeloviak Atlantis at Whizzbean, BB, BOSIS, RBIS

2 Remesca’s Reet Petite

3 Shalissa Tii Amo

Open Bitch (3,1)
1 Dronski Adele at Lintoya

2 Grafmax Ninette De Valois

Veteran Bitch (3,1)
1 Heathwaen’s Dream Machine BVIS

2 Supeta’s Top Totty

Class 21 Special Pre-Pre-Beginners

1 TAEVAS BLACK VELVET at GRAFMAX JW ShCM.
2 REMESCA`S REET PETITE.
3 AMAZON RUSSIAN ROULETTE WITH PHILMONT JW.

 

Class 22 Special Pre-Beginners

1 TAEVAS BLACK VELVET at GRAFMAX JW ShCM.
2 BE/NL CH GRAFMAX LOUIS ARMSTRONG.
3 HEATHWAEN`S DREAM MACHINE.

 

Class 23 Special Beginners

1 BE/NL CH GRAFMAX LOUIS ARMSTRONG.

2 LEBAKKER TYMUR TARAZ AT HEATHWAEN Sh CM.

 

Class 24 Special Novice

1 BE/NL CH GRAFMAX LOUIS ARMSTRONG.

Club Officers

Chairman & Club PRO

Darren Young

 

Secretary, Show Manager,
Club BEC & JSC Rep

Yvonne Cox

 

Vice Chairman, Ass. Show Manager
Ass. Club BEC, Newsletter Editor & JSC Rep
Spencer Houghton

 

Treasurer, Joint Health &
Educational Events Coordinator

Sue Houghton

 

Committee

Membership Secretary

Rosemarie Thouless


Joint Health Coordinator
Paul Andre​

Catering Manager
Carol Tinsley

 

Trophy Steward &
Joint Events Coordinator
Michelle Adams

Our Venues

Copyright © 2019 Birmingham & District Dobermann Club. Created by Darren Young